Sejsmolodzy ostrzegają przed trzęsieniami ziemi na skutek szczelinowania

d1Sejsmolodzy ostrzegają, że ryzyko występowania  niebezpiecznych trzęsień ziemi na skutek  wstrzykiwania w głąb ziemi zużytego płynu szczelinującego z odwiertów gazu łupkowego,  może  być o wiele większe, niż do tej pory uważano.

Na dorocznym spotkaniu    Amerykańskiego Towarzystwa Sejsmologicznego  w Anchorage na Alasce, naukowcy zaprezentowali nowe dowody wskazujące na to,  że wtryskiwanie płynu po szczelinowaniu do  szybów może  oddziaływać na uskoki tektoniczne znajdujące się w odległości wielu kilometrów od tych odwiertów, powodując wstrząsy sejsmiczne.  Rezultaty nowego badania  są jednymi z wielu  coraz liczniejszych dowodów na to, że wydobycie ropy naftowej i gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego (hydraulic fracking) w  Ameryce Północnej, jest przyczyną trzęsień ziemi, nazywanych także “indukowanymi ruchami tektonicznymi”, lub “frackquakes”.

Naukowcy twierdzą, że niestety  nie da się przewidzieć, które z szybów do szczelinowania lub wtryskiwania płynu po szczelinowaniu  mogą spowodować wstrząsy tektoniczne oraz, że wstrząsy te mogą w znacznym stopniu  zagrozić infrastrukturze krytycznej, takiej jak tamy, drogi i mosty.

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska szacuje, że 2 miliardy galonów (1 galon = 3,85 l)  zużytego płynu szczelinującego jest wstrzykiwanych pod ziemię  każdego dnia w USA.

Zdaniem naukowców iniekcja płynu po szczelinowaniu nie jest jedyną przyczyną “ndukowanych”  trzęsień ziemi.  Badaczka wstrząsów tektonicznych z Western University w Ontario, Gail Atkison powiedziała w czwartek pismu Christian Science Monitor, że sam proces wydobycia gazu łupkowego lub ropy łupkowej  przy użyciu  technologii szczelinowania może również powodować trzęsienia ziemi.

“Płyn po szczelinowaniu jest główną przyczyną”, powiedziała. “Lecz z upływem czasu widzimy, że występują także wstrząsy wywołane  przez operacje szczelinowania”.

Czwartkowe ostrzeżenie jest tylko jeszcze jednym punktem na  liście prac naukowych przestrzegających przed trzęsieniami  ziemi na skutek szczelinowania. Na przykład badacze z Southern Methodist University wykazali niedawno związek serii trzęsień ziemi w Teksasie w latach 2009 i 2010 z wtryskiwaniem zużytego płynu  po szczelinowaniu pod ziemię.  Na początku 2013 roku stwierdzono, że było ono również przyczyną109 wstrząsów, które nawiedziły Youngstown w stanie Ohio w 2011 roku –  teren,  na którym  zanim zbudowano pierwszy odwiert do iniekcji  w grudniu 2011 roku, nigdy przedtem nie wystąpiły trzęsienia ziemi.

Opracował Jan Skoczylas

źródło: www.desmogblog.com, thinkprogress.org