Papież Franciszek – nowy aktywista antyłupkowy?

Papież Franciszek wywołał w tym tygodniu spore poruszenie,  pozując do fotografii z T-shirtami zawierającymi hasła wyrażające sprzeciw wobec szczelinowania hydraulicznego.  Zdjęcia wykonane zostały po spotkaniu z grupą argentyńskich działaczy ekologicznych,  na którym omawiano kwestie związane z wydobyciem ropy i gazu łupkowego metodą szczelinowania oraz wpływ tej technologii na zasoby wody. Hasła na koszulkach brzmiały: “Nie dla szczelinowania” i “Woda jest cenniejsza od złota”.

Pope-Francis-No-Fracking11

Pope-Francis-No-Fracking21

Inne wypowiedzi Papieża również znalazły się ostatnio na pierwszych stronach gazet, z powodu jego postępowych poglądów na problem nierówności oraz  opinii, że Kościół Katolicki “ma obsesję” na punkcie pewnych  kwestii społecznych, takich jak aborcja, kontrola urodzin i małżeństwa homoseksualne.  Wiele osób zastanawia się teraz, czy następna będzie ekologia. Papież Franciszek powiedział podobno  grupie Argentyńczyków, że “”przygotowuje encyklikę – list odnoszący się do części doktryny katolickiej – o naturze, ludziach i zanieczyszczeniu środowiska,” donosi strona internetowa Foreign Policy.

W spotkaniu z Jego Świątobliwością uczestniczył argentyński reżyser filmowy, aktywista ekologiczny i polityk Fernando “Pino” Solanas,  autor znanego  filmu na temat górnictwa wielkoskalowego, zatytułowanego  “Dirty Gold”. Według  Foreign Policy, Solanas jest zdeklarowanym przeciwnikiem podpisanej w sierpniu umowy pomiędzy argentyńskim rządem a koncernem Chevron, dotyczącej rozwoju poszukiwania i wydobycia ropy i gazu łupkowego. Solanas powiedział,  że realizacja tego   projektu, doprowadzi do “największej katastrofy ekologicznej w Amazonii”.

Poszukiwanie i wydobycie ropy i gazu łupkowego wymaga zastosowania kontrowersyjnej metody szczelinowania hydraulicznego, która wywołała poważne obawy  wśród społeczności na całym świecie, ponieważ stanowi zagrożenie dla zasobów wody pitnej. Jak podaje New York Times, w Argentynie antyłupkowe protesty “stały się tak gwałtowne, że policja użyła przeciwko tysiącom  protestujących gazu łzawiącego i gumowych pocisków gumowych”.

Według jednego z doniesień ze spotkania Papieża z aktywistami w tym tygodniu, jego “niepokój, gdy usłyszał o umowie Chevronu w Argentynie i innych problemach ekologicznych w regionie, był ‘ oczywisty'”.

Tłumaczenie: Jan Skoczylas

źródło: thinkprogress.org