Lekarze apelują do prezydenta Obamy o wprowadzenie surowszych przepisów dotyczących szczelinowania

gaz-łupkowy-100x100Ponad tysiąc lekarzy i innych specjalistów w dziedzinie ochrony zdrowia apeluje do prezydenta Obamy o podjęcie kroków w celu ochrony Amerykanów przed zagrożeniami związanymi z wydobyciem gazu łupkowego i ropy łupkowej metodą szczelinowania hydraulicznego.

W czwartek, organizacja Environmental America przekazała list z ponad tysiącem podpisów profesjonalistów w dziedzinie opieki zdrowotnej, którzy proszą prezydenta Obamę o wprowadzenie zakazu szczelinowania w niektórych rejonach USA oraz o gwarancję, że stosowanie tej technologii nie będzie wyłączone spod działania przepisów  ochrony środowiska, takich jak Ustawa o Czystości Wód (Clean Water Act) i Ustawa o Czystości Powietrza (Clean Air Act). List podkreśla zagrożenia dla zdrowia i środowiska  wynikające z zastosowania technologii szczelinowania hydraulicznego, w tym skażenie wody pitnej, rakotwórcze zanieczyszczenie powietrza, poważne i chroniczne skutki zdrowotne oraz emisje gazów cieplarnianych.

“Biorąc pod uwagę te tragiczne szkody, rozważną decyzją byłby zakaz szczelinowania”, czytamy w liście.  “Zamiast tego, przemysł naftowo-gazowy w gorączkowym tempie dąży do rozwoju wydobycia gazu łupkowego i ropy łupkowej, nawet na terenach, które dostarczają wodę pitną dla milionów Amerykanów”.

Autorzy listu zwracają uwagę na  możliwe negatywne skutki zdrowotnych związane ze szczelinowaniem, z których wiele zostało dobrze udokumentowanych: odnotowują na przykład badanie, które wykazało, że ludzie żyjący w odległości do pół mili od odwiertów “są w ciągu całego swojego życia bardziej narażeni na zachorowanie na nowotwory od ludzi mieszkających dalej”. Zauważają również “zwiększającą się  ilość udokumentowanych przypadków chronicznych i poważnych skutków zdrowotnych u ludzi mieszkających w pobliżu miejsc, gdzie odbywa się szczelinowanie –  w tym nudności, wysypki, bóle głowy i krwotoki z nosa”. Zeszłoroczny raport z Pensylwanii udokumentował cała gamę problemów zdrowotnych u mieszkańców żyjących w pobliżu odwiertów – jednakże w stanie tym wprowadzono prawo zakazujące lekarzom informowania pacjentów jakie substancje używane do szczelinowania mogą być przyczyna ich chorób.

List wskazuje również na zagrożenia związane z zużytym płynem szczelinującym, który w przeszłości wielokrotnie  wylewał się i przenikał do wód gruntowych. Raport z października zeszłego roku podaje, że odwierty do szczelinowania w USA wyprodukowały w 2012 roku  280 miliardów galonów(1 gallon = 3, 785 l – przyp. tłum.) toksycznych ścieków, część z nich radioaktywnych. Są one często magazynowane w głębokich studniach,  które z czasem mogą  zawodzić i w rezultacie spowodować skażenie   zasobów wody –  według raportu, w samym stanie Nowy Meksyk, chemikalia z szybów naftowych i gazowych skaziły źródła wody co najmniej 421 razy.

Obecnie, kwestia uregulowań prawnych dotyczących szczelinowania, leży głównie w gestii poszczególnych stanów. Wcześniej w tym roku, Agencja Ochrony Środowiska (Environmental Protection Agency – EPA) wydała wytyczne w sprawie wstrzykiwania pod ziemię oleju opałowego podczas procesu szczelinowania, praktyki na którą przedsiębiorstwa muszą  uzyskać zgodę EPA. Lecz większej części, przepisy różnią się znacznie w zależności od stanu. Kalifornia uchwaliła niedawno jedno z surowszych w USA praw, które oprócz innych rzeczy, wymaga od przedsiębiorstw wydobywczych zamieszczenia listy substancji chemicznych używanych w procesie szczelinowania w Internecie.

Tłumaczenie: Jan Skoczylas 

źródło: thinkprogress.org

zobacz także: Raport: W wyniku szczelinowania powstają miliardy litrów toksycznych, czasami radioaktywnych, produktów ubocznych