Byłam tam. Widziałam to. Płakałam

List od Yoko Ono, napisany podczas wizyty w społecznościach w Pensylwanii poszkodowanych na skutek wydobycia gazu łupkowego:

Po tym, gdy zostaliśmy zaproszeni do odwiedzenia Pensylwanii przez mieszkańców, którzy doświadczyli skutków wydobycia gazu łupkowego metodą szczelinowania, mój syn Sean i ja zdecydowaliśmy się pojechać, aby przyjrzeć się tym  szkodom z bliska.  Towarzyszyła nam nasza przyjaciółka Susan Sarandon, a także, co uważamy za ogromny zaszczyt, wnuk Mahatmy Gandhiego, Arun Gandhi.  Zaprosiliśmy również przedstawicieli mediów.

Kiedy wjeżdżaliśmy do uroczego miasta Montrose w Pensylwanii, nie byliśmy sobie w stanie nawet wyobrazić, jak przygnębiający będzie dalszy ciąg naszej podróży: pole gazowe z czterema wiertniami i syczenie wypuszczanego ciśnienia, budowa gigantycznego kompresora, wielkie ciężarówki wypełnione piaskiem i toksycznymi chemikaliami wlokące się po brudnych wąskich drogach, i sięgający nieba szyb.

Widok zniszczonego pięknego krajobrazu był wystarczająco przerażający, ale nawet w przybliżeniu nie tak  straszny, jak rozdzierające serce spotkanie z tymi, których zdrowie, domy i życie zmieniły się na zawsze na skutek wydobycia gazu łupkowego: Verą Scroggins, Craigiem Stevensem, Rebeccą Roter, Frankiem Finanem, Rayem Kemble i rodziną Manningów.  Przyjęli nas oni ze wspaniałą gościnnością, a Tammy Manning upiekła nawet przepyszne babeczki.

I opowiedzieli nam swoje historie. O tym, że nie mogą już dłużej pić wody ze swoich studni, ponieważ zostały zatrute zanieczyszczeniami ze  szczelinowania. Te amerykańskie rodziny zostały nagle pozbawione czystej wody w swoich studniach –  podstawowej rzeczy niezbędnej dla zdrowego życia. Nie mogą używać swojej wody ze studni do picia, gotowania, mycia naczyń, kąpieli ani prania. Codziennie kupują wodę. Czy możecie w to uwierzyć?

Nie  mogą przeprowadzić się do zdrowszego miejsca, ponieważ wartość ich domów gwałtownie spadła z powodu zatrutej wody i nie stać ich na przenosiny. Muszą otwierać okna, kiedy odkręcają kran z wodą, aby zapobiec gromadzeniu się metanu i ryzyku eksplozji. Jest to straszny los i nie ma sposobu, by cofnąć to, co im się przydarzyło.

Oburzające jest, że przedsiębiorstwa gazowe oskarżają tych godnych szacunku, bezbronnych ludzi o kłamstwo –  widzieliśmy na własne oczy brązową cuchnącą wodę w ich domach położonych w pobliżu miejsc wydobycia gazu łupkowego. To, że woda w ich domach była ohydnie brązowa naprawdę mnie przeraziło.

Mam nadzieję, że Gubernator Cuomo wybierze się w taką samą podróż, jak ja, zanim podejmie jakiekolwiek decyzje w kwestii zezwolenia na wydobycie gazu łupkowego w stanie Nowy Jork. I chociaż jest już za późno, by naprawić szkody wyrządzone w hrabstwie  Susquehanna w Pensylwanii, mam nadzieję, że Gubernator Stanu Pensylwania odwiedzi te same rodziny i te same miejsca, które ja odwiedziłam, i powstrzyma przemysł od dalszego niszczenia tego pięknego stanu.

Apeluję do Prezydenta Obamy, aby także odbył podobną podróż i zrezygnował z jakichkolwiek koncepcji zakładających zależność od gazu łupkowego, zamiast eksploatacji  rzeczywiście czystej energii. Jak dowodzą dokumenty samego przemysłu, te szyby pękają i przeciekają, coraz bardziej w miarę upływu czasu. Nie da się tego uniknąć, a kiedy się to zdarzy, nie można tego naprawić tysiące stóp pod powierzchnią ziemi. Proszę, przyjedź tu, i zobacz na własne oczy.

Uświadomienie sobie, że to się teraz naprawdę  dzieje w USA – kraju siły i bogactwa, było dla mnie szokiem.  Dlaczego nie mówi się o tej narodowej tragedii? Dlaczego żaden z polityków nie zajmie się tą sprawą? Te rodziny, których los jest straszliwy, są na domiar złego posądzane o kłamstwa. Niszczy to nie tylko ich życie, ale również ducha. Byłam tam. Widziałam to.  Płakałam.

Z miłością,

Yoko

Podpisz petycję o zakaz wydobycia gazu łupkowego w stanie Nowy Jork: TUTAJ

Tłumaczenie: Jan Skoczylas

źródło: imaginepeace.com

photo. imaginepeace.com

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *