3 miasta w Kolorado wprowadzają zakaz wydobycia gazu łupkowego

photo.foodandwaterwatch.org

photo.foodandwaterwatch.org

Wielkie zwycięstwo przeciwników wydobycia gazu łupkowego w Kolorado – mieszkańcy trzech miast: Boulder, Lafayette, Fort Collins zdecydowali, w przeprowadzonym kilka dni temu referendum, o prowadzeniu moratorium bądź całkowitym zakazie poszukiwania i wydobycia ropy i gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego.

75% mieszkańców mieszkańców Boulder opowiedziało się za wprowadzeniem 5-letniego moratorium na szczelinowanie w obrębie granic miasta,  w Fort Collins za wprowadzeniem podobnego moratorium zagłosowało 56% wyborców.  W Lafayette mieszkańcy większością 59%  zdecydowali o całkowitym zakazie szczelinowania hydraulicznego. W czwartym mieście, Broomfield do uchwalenia zakazu zabrakło zaledwie  13 głosów.

Zwycięstwa te mają tym większe znaczenie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że firmy wydobywcze wydały na kampanię przed referendami prawie 900.000 dolarów, podczas gdy organizacje przeciwników szczelinowania dysponowały budżetem o  wysokości zaledwie 26.000.

“Te zwycięstwa robią jeszcze większe wrażenie, biorąc pod uwagę  budzące oburzenie, sięgające prawie 900.000  dolarów wydatki przemysłu naftowego i gazowego, co było bezczelną próbą zastraszenia wyborców i kupienia tych wyborów.  Jak pokazują rezultaty, większość mieszkańców Kolorado nie dała się oszukać brudnym pieniądzom i kłamliwym reklamom przemysłu wydobywczego. Wyborcy rozumieją, że szczelinowanie jest nieodłącznie związane z niebezpieczeństwami i zagraża przyszłości tego pięknego stanu”,  napisał w oświadczeniu Sam Schabacker,  dyrektor  regionalny West Food & Water Watch.

 Zakazy i moratoria na poszukiwanie oraz wydobycie ropy i gazu łupkowego wprowadzono już w ponad 100 miastach w USA.

 Według przeprowadzonego we wrześniu badania opinii publicznej, 49% Amerykanów sprzeciwia się wydobyciu ropy i gazu łupkowego metodą szczelinowania,  za jest 44%,  przy  marginesie błędu  wynoszącym 2.9%. Oznacza to wzrost liczby przeciwników szczelinowania o 11% od marca tego roku, kiedy przeprowadzono poprzedni sondaż.

na podstawie: nytimes.com,  fooddandwaterwatch.org